اخبار

1398/10/23

پنجمین جلسه کمیته دستمزد کارگری و بحث بر روی سبد هزینه کارگری

نماینده کارگران در کمیته مزد وزارت کار گفت: پنجمین جلسه کمیته مزد برای تعیین سبد معیشت خانوار کارگری در وزارت کار با حضور شرکای سه‌گانه برگزار و در مورد سبد هزینه خانوار کارگری بحث شد.

به گزارش خبرنگار سازمان بسیج کارگران و کارخانجات کشور، پنجمین نشست کمیته مزد کارگری با حضور نمایندگانی از کارفرمایان‌، کارگران و نمایندگان دولت از مرکز آمار ایران، وزارت صنعت، وزارت کار و وزارت امور اقتصادی و دارایی در محل وزارت کار برگزار شد.

نماینده کارگران در کمیته مزد وزارت کار گفت: صورت‌جلسه توسط اداره آمار و روش‌های محاسبه ارائه شد و نمایندگانی از مرکز آمار ایران در مورد روش محاسبه سهم دستمزد از قیمت تمام‌شده کالاها توضیح دادند.

توفیقی افزود: همچنین روش محاسبه تورم ماهانه در جلسه کمیته مزد ارائه شد، هر یک از اعضای کمیته توضیحاتی ارائه کردند و نماینده مرکز آمار در مورد روش محاسبه تورم، مولفه‌های تاثیرگذار در سبد هزینه معیشتی توضیحاتی ارائه کرد تا به این وسیله گزارشی برای شورای عالی کار در مورد ماده 41 قانون کار که در مورد حقوق و دستمزد کارگران صحبت می‌کند، ارائه کنیم.

وی اظهار داشت: اساس جلسه کمیته مزد و سبد معیشت خانوار کارگری بر دو پایه نرخ تورم و سبد معیشت و هزینه خانوار کارگری استوار است که بستگی به نرخ تورم اعلامی مرکز آمار ایران در سال 97 دارد. میانگین بعد خانوار برای مناطق شهری 3.5 نفر و برای مناطق روستایی 3.6 نفر در نظر گرفته شده و آمار تورم و مؤلفه‌های تاثیرگذار در هزینه خانوار بحث می‌شود.

ایشان با بیان اینکه تورمی که نمایندگان کارگران و خانوار کارگری با آن سر و کار دارد، با نرخ تورم مرکز آمار ایران متفاوت است، گفت: وقتی مولفه‌های اثرگذار بر نرخ تورم بررسی شود، عدد تورم سبد خانوار تفاوت می‌کند. به نظر ما بعضی از مولفه‌ها در سبد معیشت خانوار که اثر زیادی ندارد، اما طبق تعریف مرکز آمار وجود دارد و بنابراین سبد مصرف خانوار را بررسی می‌کنیم که برای سال 98 سبد یک خانوار ماهانه 3.8 میلیون تومان هزینه دارد.

به گفته توفیقی سبد معیشتی حداقل معیشتی برای خانوار کارگری در نظر می‌گیرد و اینکه تورم این سبد امسال چقدر خواهد بود، مبنای مذاکره در شورای عالی کار خواهد بود.

به گفته وی عددی در مورد تورم سبد معیشتی که از هفته آینده در کمیته دستمزد در مورد محاسبه آن صحبت می‌شود و جلسه‌های کمیته مزد که در دوشنبه هر هفته برگزار می‌شود، مبنای تعیین حداقل مزد در شورای عالی کار برای سال آینده خواهد بود.

نماینده کارگران در کمیته مزد وزارت کار در مورد آمار کارگران بیمه‌شده اصلی گفت: تعداد 13 میلیون و و 500 هزار کارگر بیمه‌شده مستقیم تامین اجتماعی در کشور داریم و در برابر این پرسش که چقدر از کارگران حقوق حداقل دستمزد دریافت می‌کنند، گفت: حدود 65 تا 70 درصد از کارگران حداقل مزد‌بگیر هستند.

توفیقی گفت: حداقل مزد امسال حدود 1.5 میلیون تومان است که با حق مسکن، بن، خواربار و حق تاهل و 1.5 اولاد به طور متوسط حداقل مزد کارگر به 2 میلیون و 150 هزار تومان در ماه می‌رسد.

وی در مورد اینکه آیا در مورد بن کارگری بحث شده است، گفت: این مسئله در شورای عالی کار بحث می‌شود و ما در کمیته مزد فقط در مورد سبد معیشت خانوار بحث می‌کنیم.

توفیقی در پاسخ به این پرسش هر یک از اقلام سبد معیشت هزینه خانوار چه وزنی دارد، گفت: قبلا طبق معیارهای بانک مرکزی بررسی می‌شد، الان طبق استاندارد مرکز آمار ایران که از استاندارد CIP پیروی می‌کند، هر یک از اقلام این سبد که دارای 12 مولفه مانند هزینه مسکن، پوشاک، درمان، بهداشت و موارد دیگر است و این سبد متشکل از 430 قلم کالاست که هزینه این سبد مصرفی بررسی می‌شود.

وی گفت: جلسه بعدی کمیته مزد دوشنبه هفته آینده برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

اضافه کردن دیدگاه جدید

سخن روز

قال رسول الله (ص) :
إِنَّ مِنَ الذُّنُوبِ ذُنُوباً لَا يُكَفِّرُهَا صَلَاةٌ وَ لَا صَدَقَةٌ قِيلَ يَا رَسُولَ اللَّهِ فَمَا يُكَفِّرُهَا قَالَ الْهُمُومُ فِي طَلَبِ الْمَعِيشَة / بعضی از گناهان به وسیله نماز و صدقه هم آمرزیده نمی شوند. سوال شد یا رسول الله!پس چه چیز موجب آمرزش آن است؟ فرمود : جدیت و تلاش در طلب معیشت / مستدرك الوسائل و مستنبط المسائل ج‏13، ص 13