اخبار

1399/07/13
همزمان با هفته دفاع مقدس در استان قم رخ داد:

رونمایی از کتاب دل‌باخته پرواز

آئین رونمایی از کتاب زندگی نامه شهید علی صادقی کبیر با عنوان دلباخته پرواز با حضور جانشین فرمانده سپاه علی‌بن‌ابیطالب (ع) و همسر شهید برگزار گردید.

به گزارش خبرنگار سازمان بسیج کارگران و کارخانجات کشور، محمدرضا موحد جانشین فرمانده سپاه امام علی‌بن‌ابیطالب علیه‌السلام قم، همزمان با هفته دفاع مقدس طی مراسمی از کتاب دل‌باخته پرواز رونمایی نمود.

کتاب دلباخته پرواز نوشته علی نقی صادقی کوهستانی خلاصه‌ای از زندگی و خاطرات شهید علی صادقی کبیر از شهدای قشر کارگر در دوران دفاع مقدس است که به همت سازمان بسیج کارگران و کارخانجات سپاه امام علی بن ابیطالب علیه السلام استان قم منتشر گردیده است.

محمدرضا موحد جانشین فرمانده سپاه امام علی‌بن‌ابیطالب علیه‌السلام قم ضمن رونمایی از این کتاب، برای تبیین پاسخ سوال سیاسی چرا بعد از عملیات بیت المقدس جنگ را ادامه دادید؟ بیان داشت: طرح این سوال، در اصل برای برحذر داشتن ما از پیگیری سوال متجاوز جنگ که بوده، مطرح و پیشنهاد آتش‌بس بعد از عملیات بیت‌المقدس صورت گرفت.

موحد با بیان این که کلمه آتش‌بس یعنی تعطیلی موقت، که با هدف تقویت صدام و شروع مجدد جنگ بود، همانند سوریه و اسراییل که زمان عملیات رمضان ما، ضمن آتش‌بس، اسرائیل حمله نمود و بلندی‌های جولان را گرفت.

وی در این باره افزود: آتش‌بس، ضمانت اجرایی برای حمله طرفین ندارد. در آن زمان بیش از هزار کیلومترمربع از خاک ما ازجمله نفت شهر، سومار، بخش‌هایی از کردستان و دهلران و چاه‌های نفت آن، تحت اشغال عراق بود و موازنه پدافندی برقرار نبود. یعنی این‌که فاصله ما با مرز عراق هجده کیلومتر، ولی فاصله عراق با ما پانصد متر بود و به راحتی می‌توانست با سلاح‌های نیمه‌سنگین خود، شهر‌های ما را بزند.

وی درادامه گفت: هدف عراق و در واقع استکبار، معطوف به سه هدف حداقلی که لغو قرارداد هزار و نهصد و هفتاد و پنج الجزایر و تسلط کامل بر اروندرود و اتصال آب‌های آزاد، متوسط آن، اشغال خوزستان و حداکثر هدف دشمن، براندازی نظام جمهوری اسلامی بود که الحمدلله به هیچ کدام از اهداف خود دست نیافت و ایران بعد از دوقرن، اولین جنگ بدون واگذاری خاکش را به برکت خون شهدا و ایثارگران، به پایان رساند.

وی در ادامه به مذاکرات با حضرت امام (ره) و قانع شدن ایشان، باعدم پذیرش آتش بس، به ادامه جنگ و انجام عملیات‌های والفجر هشت، کربلای چهار و کربلای پنج اشاره نمود و گفت: پیشنهاد صلح و قطعنامه، از سوی دشمن پس از آزادی خاک میهنمان، به علت ترس از پیشروی ما در خاک عراق، مطرح و به اجرا در آمد.

بنا بر این گزارش، شهید علی صادقی کبیر سال ۱۳۹۵ به عنوان شهید شاخص بسیج کارگران و کارخانجات استان قم معرفی شد.

وی آذر سال ۱۳۲۰ در خانواده‌ای متدین و مذهبی در قم به دنیا آمد. این شهید بزرگوار کارگر کارخانه ایران ترمه و دارای هفت فرزند بود و در لبیک به ندای حضرت امام (ره) به جبهه اعزام شد و در گردان امام سجاد (ع) لشکر ۱۷ علی بن ابی طالب (ع) به نبرد با دشمن بعثی پرداخت.

شهید صادقی کبیر سرانجام روز ۲۵ مرداد ۶۴، در منطقه چنگوله به خیل شهدا پیوست و پیکر مطهرش پس از ۹ سال مفقودی، تفحص و در سال ۱۳۷۰ در قم خاکسپاری شد.

انتهای پیام/

عکسها : 

اضافه کردن دیدگاه جدید

سخن روز

قال رسول الله (ص) :
إِنَّ مِنَ الذُّنُوبِ ذُنُوباً لَا يُكَفِّرُهَا صَلَاةٌ وَ لَا صَدَقَةٌ قِيلَ يَا رَسُولَ اللَّهِ فَمَا يُكَفِّرُهَا قَالَ الْهُمُومُ فِي طَلَبِ الْمَعِيشَة / بعضی از گناهان به وسیله نماز و صدقه هم آمرزیده نمی شوند. سوال شد یا رسول الله!پس چه چیز موجب آمرزش آن است؟ فرمود : جدیت و تلاش در طلب معیشت / مستدرك الوسائل و مستنبط المسائل ج‏13، ص 13

سایت های استانی

اردبیلآذربایجان شرقیآذربایجان غربیگیلانزنجانکردستانقزوینهمدانمازندرانالبرزتهرانقممرکزیکرمانشاهلرستانایلامگلستانخراسان شمالیسمناناصفهانچهارمحال و بختیاریخوزستانکهکیلویه و بویراحمدخراسان جنوبیخراسان رضوییزدسیستان و بلوچستانکرمانهرمزگانفارسبوشهر