اخبار

1395/08/04
رئیس اداره نگهداری تجهیزات دوار پالایشگاه آبادان خبر داد:

خودکفایی در ساخت قطعات حساس پالایشگاه آبادان

آبادان ـ رئیس اداره نگهداری و تعمیرات تجهیزات دوار پالایشگاه آبادان گفت: در ساخت بسیاری از قطعات حساس و مورد نیاز پالایشگاه به خودکفایی رسیده ایم.

به گزارش سازمان بسیج کارگری کشور، محمود علیپور با اشاره به سال های تحریم، اظهار کرد: نیاز به قطعات یدکی جهت انجام تعمیرات از یک سو و نبود موجودی کالا در انبار عمومی از سوی دیگر سبب شد تا به منظور رفع نیازهای فوری تعمیراتی و تداوم تولید پایدار شرکت پالایش نفت آبادان، کار بومی سازی و ساخت قطعات یدکی پیچیده و حساس تجهیزات دوار فرآیندی به روش مهندسی معکوس به عنوان تنها راهکار دست یابی به قطعات یدکی و انجام تعمیرات در سرلوحه کار اداره ماشینری قرار گیرد.

وی با اشاره به استقبال و حمایت همه جانبه مدیرعامل و مدیران ارشد پالایشگاه آبادان از این اقدام عنوان کرد: دستیابی به فن آوری ساخت این قطعات پس از گذراندن مراحل گوناگون اعم از بررسی رعایت استانداردها، نظارت بر پروسه ساخت، ارزیابی و کنترل کیفی قطعات در مراحل مختلف ساخت، صرف زمان طولانی جهت رفع مشکلات و موانع در حین ساخت قطعات در فرآیند مهندسی معکوس و اصلاح و رفع عیب قطعات برای کسب اطمینان از کارکرد آنها، حاصل شد.

رئیس اداره نگهداری و تعمیرات تجهیزات دوار پالایشگاه آبادان با بیان اینکه تکیه بر توان کارشناسان داخل کشور سبب ارتقای توان مهندسی ساخت و افزایش تجربه کارگاها و شرکت های سازنده ایرانی شده است، تصریح کرد: قیمت بسیار مناسب و رقابتی، جلوگیری از خروج ارز از کشور، استفاده از نیروی کار و دانش ایرانی و در دسترس بودن و ساخت قطعات در کوتاهترین زمان از دیگر دستاوردهای ساخت قطعات به روش مهندسی معکوس است که زمینه خودکفایی را در این عرصه و ساخت بیشتر اقلام تجهیزات حساس ایجاد کرده است.

علیپور در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اعلام رضایت از عملکرد قطعات پس از نصب و بهره برداری مطمئن از تجهیزات حساس فرآیندی گفت: این مسئله همچنین زمینه خودباوری، ایجاد انگیزه بیشتر و دستیابی به موفقیت های چشمگیر در زمینه مهندسی معکوس و ساخت  قطعات پیچیده تر برای میهن اسلامی را سبب شده است.

وی همچنین از ساخت تمامی بیرینگ های تجهیزات دوار، بیرینگ توربین های بخار فاز ۳، بیرینگ های الکتروموتور کمپرسور هوای اطلس و کنترل سنتر، کربن رینگ های توربین بخار، گسکت های اسپیرال ووند، قطعات محفظه احتراق توربین گازی نیروگاه ۳، تمامی فیلترهای توربین های بخار فاز ۳، تمامی فیلترهای توربین های بخار فاز ۳، تمامی قطعات توربین  ۲۴zsa۱و گیربکس کامل آن و ری بلید و تعمیر رتور مستعمل توربین محرک کمپرسور گاز گردشی به عنوان بخشی از فعالیت های انجام شده در ساخت قطعات به روش مهندسی معکوس در داخل کشور و زیر نظر اداره نگهداری و تعمیرات تجهیزات دوار شرکت پالایش نفت آبادان نام برد.

رئیس اداره نگهداری و تعمیرات تجهیزات دوار پالایشگاه آبادان تصریح کرد: ساخت چرخ دنده های گیربکس کولینگ تاور مداربسته، گیربکس فن هایc.r.u، چرخ دنده های گیربکس مداربسته، گیربکس کولینگ تاور آب گردشی مداربسته، سیل کامل کمپرسور گازگردشی، ولو کمپرسورهای رفت و آمدی، سیل های روغن و هوای کمپرسور اطلس کوپکو، تمامی اورینگ های کمپرسور گازگردشی، رتور کمپرسور گاز گردشی، ساخت پروانه های کمپرسور گازگردشی، DRY GAS SEAL FILTER ، SPOOL  از جنس FRP یوتیلیتی فاز ۳ از دیگر موارد قابل اشاره در زمینه ساخت قطعات به روش مهندسی معکوس در داخل کشور و زیر نظر اداره نگهداری و تعمیرات تجهیزات دوار شرکت پالایش نفت آبادان به شمار می رود.

علیپور در پایان ابراز امیدواری کرد تا با توکل به خدا و استمرار حمایت‎های مدیران، شاهد تحول هرچه بیشتر در ساخت کالاهای بومی سازی شده و استفاده از قطعات ساخته شده سازندگان ایرانی باشیم.

منبع خبر/ مهر

اضافه کردن دیدگاه جدید

سخن روز

قال رسول الله (ص) :
إِنَّ مِنَ الذُّنُوبِ ذُنُوباً لَا يُكَفِّرُهَا صَلَاةٌ وَ لَا صَدَقَةٌ قِيلَ يَا رَسُولَ اللَّهِ فَمَا يُكَفِّرُهَا قَالَ الْهُمُومُ فِي طَلَبِ الْمَعِيشَة / بعضی از گناهان به وسیله نماز و صدقه هم آمرزیده نمی شوند. سوال شد یا رسول الله!پس چه چیز موجب آمرزش آن است؟ فرمود : جدیت و تلاش در طلب معیشت / مستدرك الوسائل و مستنبط المسائل ج‏13، ص 13