اخبار

1394/10/29

ژله و پاستیل با طعم خوکی در سفره‌های ایرانی/واردات ژلاتین از 10 الی 12 کشور با خمیرمایه پوست خوک به داخل کشور

واردات ژلاتین از 10 الی 12 کشور توسط تاجران مختلف صورت می گیرد که طبق منبع موثق این واردات در سال 93 و شش ماهه اول 94 هم قابل توجه بوده و طبق گزارشات، برخی از این ژلاتین ها برگرفته از پوست حیوان نجس العین خوک است و این جای تاسف دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج کارگری کشور،نشست کارگروهی با میزبانی سازمان بسیج کارگری کشور به منظور حمایت از تولید ملی و نقد واردات ماده ژلاتینی حرام و همچنین بررسی و رسیدگی به وضعیت یکی از تولید کنندگان فعال و برتر این عرصه به نام شرکت فرآوری دارویی ژلاتین حلال با حضور محمد ابراهیم کریمی رئیس سازمان بسیج کارگری کشور، جمعی از نمایندگان وزارت صنعت، کارآفرینان، دکتر فضلوی رئیس بسیج مهندسین صنعتی کشور، سید ابراهیم حسینی معاونت اداره کل مقررات صادرات و واردات ، متخصصین فن در امر دارو و چند تن از اعضای هیئت مدیره شرکت فرآورده‌های محصولات حلال برگزار گردید. شرکت فرآوری دارویی ژلاتین حلال از سال 87 به طور جد تولیدات خود را در زمینه ژلاتین به طور انبوه آغاز و به بازار عرضه نمود که این ماده موثره که از استخوان و پوست گاو تهیه می شود در اقلامی همچون ماست، خامه، شکلات، مصارف فروشگاه‌های قنادی، ژله‌های میوه ای، صنعت دارو و در امر نظامی کاربرد دارد اما به دلیل سودجویی برخی تجار و واردکنندگان که در زمینه واردات ژلاتین به داخل کشور فعالیت دارند متاسفانه از دو کارخانه موجود کشور که افتخار ملی محسوب می شوند یکی تعطیل و عده ای کارگر نان آور خانوار بیکار می شوند و دیگری هم به زحمت با 50 درصد ظرفیت به تولید می پردازد. موضوع این نشست از آن جهت حائز اهمیت است که واردات صورت گرفته اولا ناقص فرمایشات و تدابیر مقام معظم رهبری در زمینه حمایت از تولید ملی و اقتصاد مقاومتی است ثانیا از کشورهایی واردات صورت گرفته که به دلیل عدم تقید به مسئله شرعی، کاملا شبهه ناک و از حیوان نجسی چون خوک تهیه شده است و در سر سفره های مردم ورود پیدا کرده است و عده ای هم بواسطه این واردات بی رویه از کار بی کار شده اند.

واردات ژلاتین از 10 الی 12 کشور با خمیرمایه پوست خوک به داخل کشور جای تاسف دارد

در ابتدای این نشست محمد ابراهیم کریمی؛ رییس سازمان بسیج کارگری کشور ضمن خیر مقدم به مهمانان به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر  حمایت از تولید ملی و اقتصاد مقاومتی اشاره کرده و با بیان این مطلب افزود: مقام معظم رهبری همواره بر حمایت از تولید ملی و اقتصاد مقاومتی بار‌ها در سخنان خود تاکید کرده اند و طبیعی است که قرارگاه جهاد اقتصادی سازمان بسیج در هر جایی که احساس شود با تلاش و برگزاری جلسات و هم افزایی‌ها  می شود گره ای از کار صنعت وا نمود دریغ نخواهد کرد.

وی ادامه داد: در حدود 2 ماه گذشته گزارشاتی از مشکلات یکی از تولیدکنندگان فعال و برتر حوزه مواد ژلاتینی به نام شرکت فرآورده‌های محصولات حلال به دست ما رسید و به دلیل کاربرد این ماده در صنعت غذا و دارو ما هم به این فکر افتادیم که به این امر مهم توجه بیشتری کرده و با پیگیری‌های پی در پی از سازمان‌های مربوطه و برگزاری جلساتی در صدد رفع موانع بر آییم که این همان بخشی از رسالت سازمان بسیج است، همچنین باید تصریح کنم که برای ما فرقی نمی کند شرکت متضرر خصوصی یا دولتی است آن چه که مهم است نفس اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید ملی است.

وی هم افزایی و احساس مسئولیت همراه با توجه را عاملی برای حل مسائل و مشکلات در این عرصه برشمرد و خاطرنشان کرد: بخشی از خواسته‌ها در سایه همدلی و احساس مسئولیت قابل حل است و این همان چیزی است که مقام معظم رهبری بار‌ها در سخنان خود به آن تاکید داشته اند و در حقیقت یکی از فلسفه‌های وجودی این کارگروه برداشتن بخشی از موانع سر راه شرکت فرآورده‌های محصولات حلال در زمینه تولید ژلاتین است.

رئیس بسیج کارگری تصریح کرد: به اعتقاد من اگر پیگیری‌ها صورت بگیرد، کارخانه تعطیل شده در مشهد هم بار دیگر به لطف خداوند و تلاش مضاعف تولیدکنندگان از سر گرفته خواهد شد و به اعتقاد من با راه اندازی این کارخانجات به طور یقین نیاز‌های کشور تامین و به خود کفایی هم خواهیم رسید.

وی کشور ایران را جزء آن دسته از کشور‌های برتر در عرصه تولید ژلاتین حلال برشمرد و گفت: تولید ژلاتین به اینگونه نیست که همه کشور‌ها امتیاز تولید آن را در اختیار داشته باشند و به لطف خدا جمهوری اسلامی ایران جزء آن دسته از کشور‌هایی است که با فراگیری دانش بومی این صنعت پر کاربرد را در اختیار دارد.

کریمی؛ به واردات ماده ژلاتینی از نوع حرام به داخل کشور اشاره کرد و افزود: واردات ژلاتین از 10 الی 12 کشور توسط تاجران مختلف صورت می گیرد که طبق منبع موثق این واردات در سال 93 و شش ماهه اول 94 هم قابل توجه بوده و طبق گزارشات، برخی از این ژلاتین ها برگرفته از پوست حیوان نجس العین خوک است و این جای تاسف دارد.

شرکت فرآورده‌های محصولات حلال افتخار ملی محسوب می شود

 محمد ابراهیم کریمی رئیس سازمان بسیج کارگری کشور با اشاره به واردات بی رویه ژلاتین از کشورهای مختلف، ضربه به تنها کارخانه تولید ملی ژلاتین در ایران اسلامی را تاسف بار خواند. وی گفت: این کارخانه بخاطر فشار واردات در حال حاضر با 50 درصد ظرفیت کار می کند و این در  حالی است که ما در دنیا جزو محدود کشورهایی هستیم که فناوری تولید ژلاتین را در اختیار داریم و باید بعنوان افتخار ملی برخود ببالیم.

رئیس سازمان بسیج کارگری کشور در پایان خاطر نشان کرد: سردار نقدی ریاست سازمان بسیج مستضعفین هم بارها با تاکید بر فرمایشات رهبر معظم انقلاب بعنوان توجه به تولید ملی بر رفع موانع و بستر سازی لازم در جهت حمایت از تولید تاکید دارند. بنابراین تلاش می کنیم در ادامه بتوانیم طی بازدیدی از کارخانه،پیگیری های لازم را برای رشد و تقویت این تولید کلیدی و مهم بعمل آوریم.

انتهای پیام/

اضافه کردن دیدگاه جدید

آخرین اخبار

سخن روز

قال رسول الله (ص) :
إِنَّ مِنَ الذُّنُوبِ ذُنُوباً لَا يُكَفِّرُهَا صَلَاةٌ وَ لَا صَدَقَةٌ قِيلَ يَا رَسُولَ اللَّهِ فَمَا يُكَفِّرُهَا قَالَ الْهُمُومُ فِي طَلَبِ الْمَعِيشَة / بعضی از گناهان به وسیله نماز و صدقه هم آمرزیده نمی شوند. سوال شد یا رسول الله!پس چه چیز موجب آمرزش آن است؟ فرمود : جدیت و تلاش در طلب معیشت / مستدرك الوسائل و مستنبط المسائل ج‏13، ص 13