اخبار

1395/09/03
رسالت و اهداف بسیج برای جامعه کارگری:

اسلامی سازی واحد های تولیدی فلسفه وجودی بسیج در مراکز صنعتی / جذب 350 درصدی نیرو در پنج سال اخیر

معاون سازمان بسیج کارگری کشور گفت: رسالت سازمان بسیج کارگری کشور جذب حداکثری شاغلین عرصه صنعت و تولید و همچنین تعالی بخشی اعضای جذب شده در راستای تعالیم اسلامی است.

سبحان علی نژاد معاون سازمان بسیج کارگری کشور در گفت و گوی ویژه با خبرنگار این سازمان به مناسبت هفته بسیج مستضعفین بیان کرد: رسالت سازمان بسیج کارگری کشور که یکی از اقشار زیر مجموعه سازمان بسیج مستضعفین است جذب حداکثری شاغلین عرصه صنعت و تولید و همچنین تعالی بخشی اعضای جذب شده در راستای تعالیم اسلامی است.

 

علی نژاد در توصیف اسلامی سازی مراکز صنعتی و تولیدی اعلام داشت: زمانی می توان ادعا کرد محیط های تولیدی ما اسلامی شده اند که وجدان کاری به حد عالی  و برتر رسیده باشد، کیفیت تولید مطلوب بوده، ضایعات تولید کاهش یابد و رابطه کارگر و کارفرما حسنه باشد؛ برداشت همه افراد از جامعه اسلامی برپایی و عمل به احکام اولیه دین است اما ما برای دست یابی به هدف خود نیازمند نگاه تخصصی تر به این مقوله هستیم؛ ضمن آن که مسائل شرعی نیز باید بیش از پیش در جوامع صنعتی رواج یابند.

 

معاون سازمان نام برده رسیدن به اهداف را نیازمند چند راهبرد دانست و اظهار کرد: رشد هرچه بیشتر شجره طیبه صالحین، سازمان دهی و سامان دهی مجامع شوراها، ترویج فرهنگ سازی گفتمان ولایت، احیا فریضه امر به معروف و نهی از منکر در مراکز صنعتی و تولید و تقویت اشراف اطلاعاتی از این دست راه های ورود هستند.

 

وی در تشریح احیا فریضه امر به معروف اظهار داشت: فریضه امر به معروف و نهی از منکر در محیط های تولیدی و صنعتی نیز تعریف خاص خود را دارد، مثلا معروف ترک شده در جامعه صنعتی و تولیدی می تواند رابطه حسنه کارگر و کار فرما باشد یا منکر رایج می تواند کم کاری و ضایعات تولید بوده باشد؛ بسیج کارگری مصمم است با احیا این فریضه به سمت حل این معضلات پیش رود چرا که بسیج می تواند با شناسایی این منکرات و معروفات و آسیب های مراکز صنعتی مشاور خوبی برای مدیران باشد.

 

رشد 350 درصدی جذب نیرو در پنج سال گذشته

معاون سازمان از رشد 350 درصدی نیروهای داخل کارخانه علاوه بر تامین کاستی های ریزشی در پنج سال گذشته سخن به میان آورد و گفت: تدوین راهبردی مناسب سبب رشد جذب نیرو در مراکز صنعتی شدتدوین برنامه های هدفمند با ایجاد منافع مشترک بین مدیران صنعتی و تولید و بسیج باهث استقبال مدیران و توفیقات بهتر بسیج شده است.

 

بسیج ، نیروی مردمی و حق طلب

وی در ادامه اذعان کرد: حضور بسیج در کارخانه صرفا جهت عضویت کارگران نیست و کارفرمایان نیز برای عضویت دعوت مارا لبیک گفتند و در حال حاضر می توان ادعا کرد که بسیج یک پایگاه قدرتمند مردمی و همه جانبه در واحد های صنعتی ست بدین منظور  که در مراکز صنعتی ، بسیج حامی حق و عدالت است.

 

علی نژاد در پاسخ به این سوال خبرنگار که چند درصد از اهداف و راهبردهای مد نظر عملی شدند و صرفا در حد یک شعار نبوده اند بیان داشت: این رضایت تا حدود زیادی حاصل شد اما چون در سه سال اول برنامه ریزی موقعیت سازمانی بسیج کارگری در حال شکل گیری بود و در دو سال اخیر جامعه هدفمان با رکود اقتصادی شدیدی مواجه بود به رضایت 100 درصدی دست نیافتیم اما خوشبختانه کارگران و مردم به بسیج اعتماد کردند و خواهان آن هستند که مطالبات و نیازهای خود را از طریق بسیج به رده های بالاتر اعلام کنند؛ ما هم در پاسخ به این اعتماد در پی حل مشکلات کارگران و کارخانه ها هستیم.

 

واردات کالاهای مشابه و غفلت مسئولین

این کارشناس اقتصادی واردات کالاهای که مشابه داخلی دارند را باعث ضربه زدن به تولید داخلی و اخراج و تعدیل کارگران ایرانی دانست و بیان کرد؛ غفلت مسئولین در این زمینه عوارض جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت، وقتی مقام معظم رهبری به صراحت اعلام می فرمایند اینگونه واردات باید مطلقا ممنوع شود نشانه اهمیت بالای آن است.

 

وی متذکر شد: بسیج واردات و قاچاق کشور را رصد می کند ، برای کاهش آن با مبادی ذی ربط همکاری خواهد کرد، به شرطی که متولیان امر اراده لازم را برای کاهش واردات و قاچاق داشته باشند؛ اقدامات بسیج کارگری که به صورت موردی برای حل مشکلات برخی صنایع انجام می شود می تواند تلنگری به مسئولین نیز باشد که حل مشکلات را کار غیر ممکن ندانند؛ مدیران صنعت و تولید سخت ترین دوران رکود را تجربه می کنند؛ بسیج کارگری به همه ارکان تولید توصیه می کند اگر قرار است از رکود خارج شوند و کارگری اخراج نگردد، پس نیاز به کار کارخانه است نه تعطیلی آن!

 

علی نژاد در پایان گفت: در سال های اخیر بسیجیان عزیز ده ها ساعت کار بدون مزد در قالب شیفت ایثار برای کمک به مراکز صنعتی و تولیدی را انجام دادند تا کارخانه سرپا بایستد؛ برگزاری جلسات اخوت بین کارگان و کار فرمایان و مدیران برای بهبود رابطه آن ها برنامه ریزی شد و هم اکنون در حال اجراست تا طرفین از مشکلات هم مطلع و تشریک مساعی نمایند؛ ما در یک جنگ اقتصادی هستیم و این همدلی لازمه وحدت در مقابل مشکل و مشکل آفرینان است.

اضافه کردن دیدگاه جدید

سخن روز

قال رسول الله (ص) :
إِنَّ مِنَ الذُّنُوبِ ذُنُوباً لَا يُكَفِّرُهَا صَلَاةٌ وَ لَا صَدَقَةٌ قِيلَ يَا رَسُولَ اللَّهِ فَمَا يُكَفِّرُهَا قَالَ الْهُمُومُ فِي طَلَبِ الْمَعِيشَة / بعضی از گناهان به وسیله نماز و صدقه هم آمرزیده نمی شوند. سوال شد یا رسول الله!پس چه چیز موجب آمرزش آن است؟ فرمود : جدیت و تلاش در طلب معیشت / مستدرك الوسائل و مستنبط المسائل ج‏13، ص 13